Jakie oświetlenie do akwarium ?

Opublikował: Admin dnia 20.10.2011. 14:52
Do rozwoju roślin jak i do podkreślenia kolorów ryb będzie nam potrzebne oświetlenie. Jest to następny niezbędny sprzęt do akwarium. Dla mniej wymagających roślin wystarczy 0,3W/L wody w akwarium. Do hodowli gatunków bardziej wymagających odpowiednią ilością będzie 0,5W/L wody w akwarium. Dla przykładu. Do akwarium o pojemności około 100l zakupimy oświetlenie o mocy około 50W.

W akwarystyce stosuje się różne rodzaje lamp:
  • - żarówki: charakteryzują się niską ceną, lecz wydzielają dużo ciepła i są mało wydajne;
  • - świetlówki (T5 i T8) : mają większą wydajność, wydzielają mniej ciepła, najczęściej stosowane; świetlówki T8 są technologicznie gorsze od T5 - szybciej się nagrzewają, potrzebują dławików, są dłuższe oraz grubsze;
  • - lampy HQL (rtęciowe): korzystanie z tych lamp umożliwia pozostawienie akwarium odkrytego, emitują intensywne światło potrzebne do akwariów wyższych niż 50 cm;
  • - lampy HQI (metalhalogenowe): stosuje się głównie w akwariach morskich, ewentualnie w olbrzymich słodkowodnych lub typowo roślinnych


Najczęściej stosuje się świetlówki (T5 i T8). Jednym z parametrów świetlówek jest temperatura barwowa wyrażana w stopniach Kelvina (K).

Temperatura barwowa jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła, np.:
  • 2800 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
  • 4000 K - barwa biała
  • 5000 K - barwa chłodnobiała
  • 5500 K - barwa dzienna

Oświetlenie o temperaturze barwowej 4000 K imituje w akwarium światło naturalne. Do ogólnych zastosowań możemy użyć świetlówek o temperaturze barwowej 4000 - 6500 K. Z kolei do akwariów roślinnych używa się źródeł światła o temperaturze z zakresu 6000 - 10000 K.

Innym parametrem charakteryzującym świetlówki jest współczynnik oddawania kolorów Ra. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego). Określa jak wiernie postrzegamy barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddane (Wikipedia). Generalnie świetlówki przeznaczone do akwarium powinny mieć conajmniej 80 Ra.

Oświetlenie mocujemy do wcześniej zakupionej przez nas pokrywy akwarium. Do najbardziej znanych firm produkujących świetlówki akwarystyczne zalicza się Hagen, Sylvania, Philips, Arcadia. Każda firma posiada w asortymencie różne rodzaje świetlówek i stosując określone ich kombinacje uzyskujemy światło odpowiednie dla naszego akwarium.

Aby zapewnić rybom warunki w miarę zbliżone do naturalnych, należy oświetlać zbiornik przez około dwanaście godzin (tyle czasu trwa tropikalny dzień). Do regulacji czasu oświetlania można wykorzystać programowalny elektroniczny wyłącznik czasowy - jest to rozwiązanie bardzo pożądane. W przypadku gdy mamy możliwość sterowania kilkoma lampami, dobrze jest zasymulować wschód i zachód słońca tzn. rano włączyć połowę światła, po około jednej godzinie pozostałą część, wieczorem analogicznie wyłączać stopniowo. Takie działanie nie powoduje oślepienia ryb nagłym włączeniem światła i jest wskazane szczególnie dla zbiorników stojących poza źródłem światła dziennego (w ciemnościach nie rozjaśnionych początkiem dnia).

Komentarze

Ten temat nie został jeszcze skomentowany

Dodaj komentarz

:

:


1 + 3 =